niedziela, 15 września 2019

Utopce - Katarzyna Puzyńska"Utopce" jest to piąty tom cyklu "Lipowo", autorstwa Katarzyny Puzyńskiej. Akcja cyklu rozgrywa się na wsi (w tomie piątym są tu Utopce). Wieś kojarzy mi się z miejscem, które jest spokojne, ciche, otoczone lasami. Gdy cokolwiek wydarzy się w tak małej miejscowości, wiedzą o tym wszyscy.
Akcja powieści toczy się dwuwymiarowo. Poznajemy wydarzenia z 1984 roku, jak i z 2014, które w finale łączą się w jedną, spójną całość. Dodatkowo, autorka zamieściła zapis przesłuchania jednej z policjantek.

Największym plusem powieści jest klimat, który stworzyła autorka. W urokliwiej wsi Utopce, krąży plotka o wampirze i działaniu sił nadprzyrodzonych, co zostało podkreślone w przebiegu akcji. Wszelkie wzmianki na ten temat, wywoływały u mnie mega ogromną ciekawość, a momentami gęsią skórkę.
Podobało mi się również,wykreowanie postaci Klementyny Kopp. To, co się z nią działo w "Utopcach" wpisywało się w wymieniony wyżej klimat nadprzyrodzony.
"Utopce" jest to kryminał, taki jaki najbardziej lubię. Z każdą kolejną przeczytaną stroną, napięcie rosło. Zwroty akcji podsycały ciekawość i nie pozwalały oderwać się od lektury. Intryga skonstruowana rewelacyjnie. Duża liczba osób podejrzanych, właściwie każda wymieniona osoba mogła być winna. Nie udało mi się przewidzieć finału. Jak dla mnie bomba!:)


11 komentarzy:

 1. Twórczość tej autorki ciągle jeszcze przede mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham te książki i czekam na najnowszą część <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo że nie jest to mój gatunek, chętnie bym przeczytała. Czuję się zaciekawiona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam na liście do przeczytania całą serię o Lipowie, tylko ciągle mi nie po drodze. :) Ale w końcu nadrobię, obiecuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam wcześniejszych tomów, więc nie prędko po tą sięgnę. Zważywszy, że chwilowo nie planuje sięgać po tą serię.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam nic spod pióra Katarzyny Puzyńskiej. Ta seria powoli zaczyna gościć na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki tej autorki są bardzo wciągające :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Długo zastanawiałam się, czy w ogóle przeczytać tą książkę. Po Twojej recenzji zdecyduję się na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałam jeszcze okazji przeczytać książek tej pisarki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Recenzja pierwsza klasa, a książka genialna, szczególnie ta atmosfera dawnych słowiańskich wierzeń. Uwielbiam jej twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 11. Seria o Lipowie jest genialna, więc nie mogę się już doczekać, aż sięgnę po Pokrzyk :)

  OdpowiedzUsuń